PSIEmano! :)
Cześć, jestem Bartek. Z Hauvardem jestem związany od 2020 roku, a wcześniej przez wiele lat pracowałem w firmach konsultingowych – typowy chłopak w garniturze. 😊 Jednak coraz bardziej czułem, że potrzebuję zmiany. W tym czasie zacząłem też robić kursy razem z moim psem, Pesto.
Przełom nastąpił właśnie w 2020 roku, kiedy zadzwoniłem do Marty, pytając, czy nie szuka współpracownika. Okazało się, że trafiłem idealnie! Od tamtej pory niezmiennie pracujemy razem. Ta decyzja wywróciła moje życie do góry nogami, ale nigdy jej nie żałowałem. Dziś mam to ogromne szczęście, że moja pasja stała się moją pracą.
Jak rozmawiać z psem?
To motto, które towarzyszy mi w pracy. Czym właściwie jest komenda „Do mnie”? Dla mnie to tak, jakbym powiedział do kogoś bliskiego: „Proszę, podejdź do mnie”. Na szkoleniach uczymy psa, co chcemy mu przekazać – czasem, by podszedł od razu, innym razem, by chwilę poczekał, a w pewnych sytuacjach, by nie robił czegoś, co mogłoby być dla niego niebezpieczne. Dlatego zamiast „komendy” czasem mówię „komunikacja”.
Zwracam też uwagę, że ta komunikacja jest dwustronna. Psy cały czas do nas „mówią” – i to nie tylko gestami, ale też emocjami, które, moim zdaniem, są bardzo podobne do naszych. Wystarczy nauczyć się je odczytywać. Jeśli pies czuje, że jest dobrze rozumiany, to najlepszy fundament do budowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu.


Pozwól psu być psem.
Podczas szkoleń kładę duży nacisk na budowanie relacji między psami. Wielu opiekunów mówiło jednak, że brakuje im okazji do spotkań z innymi świadomymi opiekunami i ich psami. Dlatego stworzyliśmy grupowe psie spotkania.
Spotykamy się w różnych miejscach – czasem na łonie natury, czasem w bardziej miejskim otoczeniu. Obserwujemy, jak psy ze sobą rozmawiają, jakie sygnały wysyłają i jakie granice stawiają w interakcjach. Uczymy się, jak je wspierać, gdy tego potrzebują.
Odkąd uruchomiliśmy ten projekt, mam poczucie, że wiedza, którą przekazuję, jest jeszcze pełniejsza. To był brakujący element, z którego jestem dziś bardzo dumny.
Kwalifikacje:
-
2024, Podstawowy kurs pierwszej pomocy dla zwierząt (Polska Szkoła Pierwszej Pomocy i BHP)
-
2024, Jak pracować nad psią agresją (prelegent: Michael Shikashio, organizator: Psi Luz)
-
2023, To moje! Nie oddam! Jak pracować z problemem obrony zasobów? (Piotr Wojtków Szkolenia)
-
2023, Agresja u psów – zrozum emocje, zmień reakcje (Piotr Wojtków Szkolenia)
-
2023, TestosteProgesteroEstro, czyli o wpływie hormonów płciowych na jakość życia i zachowanie psów (prelegent: Michele Minnuno, organizator: Z psem w pełni)
-
2018, Trener szkolenia psów (Piotr Wojtków Szkolenia)
-
2017, Pies Agresywny (Piotr Wojtków Szkolenia)
-
2016-obecnie, wolontariat w schronisku w Korabiewicach
-
2016, Rally-O (DOGadajcie się, Marta Dziedzic)
MÓJPIES
PESTO
Pesto adoptowałem ze Schroniska w Korabiewicach. Przeszliśmy razem wiele kursów – to było cenne doświadczenie, ale najważniejsze jest to, jaką stworzyliśmy relację. Dziś jesteśmy nierozłączni, prawie jak Flip i Flap. Nie mam dylematu: „Co zrobić z psem na wakacje?” – po prostu jedziemy razem.
Jako szczeniak był dość reaktywny, dla wielu psów wręcz zbyt intensywny. I chyba właśnie od tego zaczęła się nasza przygoda ze szkoleniami. Teraz powoli wchodzi w wiek senioralny i fascynujące jest obserwowanie, jak się zmienia. Choć dusza sportowca wciąż w nim drzemie, a energii mu nie brakuje. Gdy ktoś pyta, jakiej jest rasy, czasem odpowiadam z uśmiechem: „chart korabiewicki”.
