top of page

PAULINA

GRABOWSKA

behawiorysta

+

instruktor szkolenia psów

towarzyszących 

IMG_20210724_162332.jpg
IMG_20190503_194649-EDIT.jpg

PSIEmano! :)

Nazywam się Paulina Grabowska i zwierzęta to moja pasja. Będąc jeszcze dzieckiem ciągle próbowałam przyprowadzać do domu półdzikie zwierzaki z ulicy. W weekendy, siedząc przed telewizorem, zamiast bajek oglądałam programy przyrodnicze czytane głosem Krystyny Czubówny. Zwierzęta gospodarskie, mimo olbrzymiej różnicy gabarytów, również nie robiły na mnie żadnego wrażenia. Oczywistym też było, że na widok żmii moją pierwszą myślą było - "Ciekawe czy żmija da się dotknąć?" Przeżyłam :)

Jestem obecnie opiekunką dwóch psów: Kory i Vegi. Kora wprowadziła mnie w świat psich sportów: nosework oraz agility. Z Vegą trenujemy sportowe posłuszeństwo obedience.

W pracy ze zwierzętami fascynuje mnie to, jak duża część komunikacji odbywa się bez użycia żadnych dźwięków. W psach niezmiennie podziwiam ich motywację oraz umiejętność rozbudowanej komunikacji z człowiekiem.

Najpierw naucz psa odpoczywać!

Psy to straszni rutyniarze. Nie posiadają zegarka, ale spóźnienie się o 5 minut z podaniem miski spowoduje, że w najlepszym przypadku pies będzie na nas patrzył bardzo krytycznie tak długo, aż nie naprawimy tego "karygodnego błędu". Tak samo rzecz się ma z odpoczynkiem. Jeśli nie nauczymy psa, że istnieje czas, w którym należy odpoczywać, to skąd sam ma wiedzieć, kiedy może przestać oczekiwać na zadania, które mu codziennie zlecamy? Kochamy psy za ich ogromną chęć współpracy, jednak odpowiedni balans w życiu jest potrzebny zarówno nam, jak i naszym podopiecznym. W życiu z psem najważniejsze jest dla mnie to, by każda ze stron zyskiwała w tej relacji.

Bez tytułu.jpg
image.jpg

Nie ma złych psów, są tylko te niezrozumiane.

To jest moje motto. Często narzekamy, że nasze psy się nie słuchają. Tak naprawdę pies nie jest zdolny do bycia złośliwym - to jest dla niego zbyt abstrakcyjne pojęcie. Tak samo żaden pies nie widzi różnicy między dobrem, a złem. Za to głównym mottem każdego pupila jest: "Czy to mi się opłaca?". Podanie łapy nagradzamy smakołykiem. Zupełnym przypadkiem możemy też nagrodzić znudzonego podopiecznego naszą uwagą, gdy ten zje ulubione buty. Psy doskonale odczytują nasze intencje i potrafią na nie reagować. Jednak do dialogu potrzebujemy również my, ludzie, odpowiadać potrzeby czworonożnych towarzyszy. W miejskich warunkach nie wystarczy odpięcie smyczy i wybieganie psa. Nauczenie zwierzaka zasad podstawowego posłuszeństwa oraz regularne treningi, w moim odczuciu, służą nie tylko zapewnieniu mu bezpieczeństwa, ale są też świetną okazją do budowania dobrej relacji podopiecznego z opiekunem.

​Kwalifikacje:​​​​​

 • 2024, Webinar “To moje! Nie oddam!” Jak pracować z problemem obrony zasobów? (Wojtków Szkolenia)

 • 2024, Webinar Kolejny pies w rodzinie (Wojtków Szkolenia)

 • 2024, Cykl Webinarów Rozmowy Bez Słów: Tajemnice Psiej Komunikacji okiem Wojtków (Wojtków Szkolenia)

 • 2024, Webinar Ocena psów agresywnych (Wojtków Szkolenia)

 • 2024, Webinar Emocje u psów (Wojtków Szkolenia)

 • 2024, Webinar o wspieraniu psów (Wojtków Szkolenia)

 • 2023, The Construcitve Approach In Dog Behaviour Modification. Sean Will and Maasa Nishimuta (Psia Wachta)

 • 2023, Kurs Szkoła spokoju (Czarne Podniebienie)

 • 2023, Kurs Trening Medyczny Psow (Ethoplanet)

 • 2023, Kurs Pierwsza pomoc przedmedyczna dla zwierząt towarzyszących (Ethoplanet)

 • 2023, Kurs Instruktor szkolenia psów (Ethoplanet)

 • 2023, Analiza zachowania psów - HCCR. Warsztaty komunikacyjne budujące relację człowiek-pies (Ethoplanet)

 • 2023, Kurs Behawiorysta – Zoopsycholog (Ethoplanet)

 • 2023, Webinar Pies reaktywny to pies agresywny? Czy można mu pomóc? (Wojtków Szkolenia)

 • 2023, Roztrenowanie psa sportowego (I wszystko jasne paula gumińska)

 • 2023, Webinar Luźna smycz - studium przypadków (Wojtków Szkolenia)

 • 2022, Kurs Grzeczne czekanie (Paula Gumińska)

IMG_20220614_144046.jpg
DSC_0096.jpg

MOJE PSY

KORA

Kora jest psem w typie owczarka niemieckiego - posiada zdecydowaną większość zalet i wad tej rasy. Za młodu wyznawała zasadę, że albo ja wyznaczę jej zadanie, albo znajdzie je sobie sama. To z nią poznałam psie sporty: nosework oraz agility. Mogłaby pracować od rana do wieczora, byleby ze swoim ulubionym człowiekiem. Prawdziwa dama! Nie cierpi brudu, potrafi chodzić na paluszkach, a z deszczu wraca z suchymi łapami!

VEGA

Vega pojawiła się zdecydowanie później i zgodnie z ogłoszeniem adopcyjnym miała być psem "zdecydowanie nie w typie turbopieska". Tymczasem określenia: "półmalina", "ninja", "pirania" pasują do niej jak ulał - to prawdziwy wilk w owczej skórze! Przez pierwszy rok wspólnego życia odbijała się od ścian tak samo sprawnie, jak od podłogi. To z nią obecnie trenuję obedience. Nie można odmówić jej prędkości, zwinności, sprytu i uporu, jednak nie posiada tak zwanego "will to please". Ona pracuje po to, by się nią zachwycać!

IMG_20220607_185604.jpg
bottom of page