Koordynator: hauvardszkolenia@gmail.com
Szkoła nieczynna w dniach: 1-2.11 (długi weekend)
SZKOLENIA SPORTOWE
OBEDIENCE
RALLY OBEDIENCE
NOSE WORK
INDYWIDUALNE
I GRUPOWE TRENINGI
SPORTÓW KYNOLOGICZNYCH
PSIEmano! :) Myślisz o sportowym szkoleniu swojego psa? Ale może nie wiesz “z czym to się je”? Mam zatem dla Ciebie kilka pytań! :)
Marzysz o tym, aby stworzyć ze swoim psem relację, w której będziecie dogadywać się na każdym kroku?
W której Wasze emocje zawsze będą na optymalnym poziomie po to, aby bawić się razem jak najlepiej i świata poza sobą nie widzieć?
Twój pies szybko się uczy (a może również szybko się nudzi?) i nie nadążasz z wymyślaniem nowych zadań dla niego?
Chciałbyś mieć psa, dla którego współpraca z człowiekiem jest przyjemniejsza od szaleńczego biegania po krzakach czy ucieczek do innych psów?
A kiedy uda Wam się osiągnąć taką relację, to może chcielibyście się tym pochwalić przed innymi, aby ze wspólnej obserwacji wyciągnąć jeszcze więcej dla siebie? ;)
Odpowiedziałeś na któreś z pytań twierdząco? Jeśli tak, to treningi sportowego posłuszeństwa na pewno przypadną Wam do gustu! Przyjdź na pierwsze spotkanie, poznajmy się, ustalmy plan działania w taki sposób, aby najlepiej odpowiadał Tobie i Twojemu psu! Indywidualne podejście to moim zdaniem klucz do sukcesu. :)
SZKOLENIA PSÓW SPORTOWYCH
Jakie zajęcia sportowe masz do wyboru?
-
OBEDIENCE: zajęcia wprowadzające (podstawy motywacyjne, przygotowanie do pracy sportowej), przygotowanie do startów w zawodach wszystkich klas
-
RALLY-OBEDIENCE: zajęcia wprowadzające (podstawy motywacyjne, przygotowanie do pracy sportowej), przygotowanie do startów w klasie puppy, senior oraz psów dorosłych w klasie 1, 2 i 3.
-
NOSE WORK: według zasad SNWK (tzw. szkoła szwedzka), praca we wszystkich czterech kategoriach (pojemniki, pomieszczenia, obszary zewnętrzne, pojazdy) w klasie 1, 2, 3. Praca na dowolnie wybranym zapachu.
Zajęcia prowadzone mogą być dla psów dorosłych, ale również dla szczeniąt!
Czego możesz oczekiwać po zajęciach?
-
budowania motywacji - sport to nie ciężka robota i “łupanie zadanek”, to świetna zabawa i głęboka relacja, której efektem ubocznym będzie piękna praca psa! ;)
-
omówienia zasad obowiązujących w wybranym sporcie
-
budowania planów treningowych krok po kroku
-
omówienia różnych wariantów tych samych ćwiczeń - abyś był gotowy na każdy “pomysł” swojego psa i umiał sobie z nim poradzić ;)
-
łączenia sportu z “prawdziwym życiem” - aby Twój pies nie tylko zdobywał medale, ale był Twoim wymarzonym towarzyszem na każdym kroku
-
rozwiązywania problemów z zachowaniem - pomoc krok po kroku również w kwestii niepożądanych zachowań
-
wsparcia ze strony trenera - czyli budowanie motywacji nie tylko psa, ale również przewodnika :)
-
dzielenia się prawdziwą pasją - psie sporty to moja największa miłość, więc możesz być pewien, że na zajęciach nigdy nie spotkacie się z nudą czy rutyną! :D
ZAJĘCIA SPORTOWE PROWADZI MARTA KAMIŃSKA :)
Psiemano! Nazywam się Marta Kamińska i jestem instruktorem szkolenia psów (od 2014) oraz psim psychologiem (od 2015).
Z Hipisem (bearded collie) uzyskaliśmy tytuły Rally-1 (2014) oraz Rally-2 (2015), poczym wsiąknęliśmy w świat OBI. Niestety kontuzja barku Hipisa uniemożliwiła nam oficjalne starty, jednak jest to coś, co oboje nadal ubóstwiamy najbardziej. Hipis nauczył mnie również tego, że w sporcie najważniejsze są emocje - zarówno psa, jak i przewodnika. Dbając o nie, jesteśmy w stanie osiągnąć nie tylko piękne wyniki, ale przede wszystkim bezkresne zaufanie i wzajemne zrozumienie. Od 2016 zaczęliśmy poznawać tajniki pracy węchowej poza mantrailingiem - rozpoczęliśmy przygodę z Nose Work! Sport ten jest obecny w naszym życiu każdego dnia i wprowadzamy go przede wszystkim, jako element wyciszający. Jest to nie tylko cudowna dyscyplina psiego sportu, ale i wspaniała pomoc przy pracy z psiakami wysoko reaktywnymi lub z mniejszą pewnością siebie. Zwieńczeniem naszej kariery sportowego posłuszeństwa było zdobycie tytułu Senior Champion Rally-O z 2. miejscem na pudle w roku 2022!
W październiku 2019 do naszego życia dołączył Chillout (użytkowy border collie), który poza pracą na pastwisku, jest demonem Obedience i z którym zdobywamy obecnie najświeższą wiedzę o OBI trenując między innymi pod okiem Tomka Jakubowskiego czy Magdaleny Łęczyckiej, a także biorąc udział w międzynarodowych seminariach sportowych - w byciu trenerem stawiam na wymianę doświadczeń, ponieważ uważam, że kiedy się nie rozwijasz, to nie stoisz w miejscu, tylko się cofasz. Chillout, jako pies bardzo wymagający, jest żywym dowodem na to, że nasz pies wcale “nie musi być wybiegany”, ale zdecydowanie potrzebuje być zmęczony umysłowo. Odpowiedni balans między treningiem ciała i umysłu są dla niego najlepszą drogą do osiągnięcia psiego stanu zen. ;) I taki balans staram się dla Was tworzyć na naszych spotkaniach.
Moje sportowe motto? “Na zawodach najważniejsze jest, abyś w całym otaczającym Cię stresie był pewien jednego - swojego psa. Jeśli sobie ufacie, to żadne rozproszenie nie będzie Wam straszne!”. Stopniowe budowanie tego zaufania zaprocentowało nie tylko uzyskaniem aż trzech awansów (czyli ocen doskonałych w trzech klasach zaawansowania - 0, 1 i 2) w ciągu jednego sezonu (!), ale również zdobyciem tytułów Wicemistrza Polski Obedience w klasie 2. w klasyfikacji ogólnej wszystkich ras) oraz Wicemistrza Polski obedience w klasie 2. w klasyfikacji border collie. <3
Chociaż obedience jest jedną z psich dyscyplin sportowych, Ty i Twój czworonóg wcale nie musicie zapisywać się na zawody, jeśli nie macie na to ochoty, bo udział w nich nie jest jedynym celem szkolenia. Trening posłuszeństwa pozytywnie przekłada się na wiele dziedzin życia, a efekty widoczne będą już po krótkim czasie.
Posłuszeństwo sportowe psa, czyli obedience
Jak już wspomniałam, nauka posłuszeństwa uznawana jest za konkurencję sportową. Najbardziej zapaleni uczestnicy szkolenia w przyszłości będą oczywiście mogli wziąć udział w oficjalnych zawodach. Obedience polega na nienagannym wykonywaniu poleceń opiekuna w określonym czasie. Stopień trudności komend wzrasta wraz z poziomem zaawansowania danego psa. Sędziowie w tej konkurencji oceniają jednak nie tylko reakcję zwierzęcia na wydawane komendy, lecz także jego zażyłość z właścicielem. To właśnie na tym polega bowiem clue tej dyscypliny. W posłuszeństwie sportowym psa chodzi przede wszystkim o budowę obopólnego zaufania i zacieśnianie emocjonalnych więzi. Na szkolenie możesz przyjść z przedstawicielem dowolnej rasy (łącznie z mieszańcami), w dowolnym wieku. Pamiętaj, że to nieprawda, iż starego psa nie można nauczyć nowych sztuczek. Na naukę nigdy nie jest za późno, tak samo jak na polepszenie relacji ze swoim pupilem.
Regularny trening obedience to wspaniała przygoda
Chyba każdy miłośnik psów jest w stanie rozpoznać momenty, w których jego zwierzak jest najszczęśliwszy. Zapewniam Cię, że podczas treningu obedience Twój podopieczny będzie się szeroko uśmiechał. Wielu właścicieli błędnie zakłada, że pies musi się przede wszystkim wybiegać. To tylko połowiczna prawda. Pies zmęczony bieganiem bardzo szybko odzyska siły i będzie gotowy do działania. Dlatego fizyczny wysiłek najlepiej jest łączyć z tym umysłowym, bo tylko w ten sposób zwierzę będzie w pełni usatysfakcjonowane. Nauka komend to dla czworonoga ogromna frajda. Ćwiczenie posłuszeństwa sportowego psa to danie mu szansy na całkowite zrozumienie tego, co do niego mówisz. Twój pupil będzie uradowany, gdy za prawidłowe wykonanie polecenia „siad” czy „aport” nagrodzisz go ulubioną zabawką, przysmakiem lub dobrym słowem. Podczas treningów warto pamiętać o jednej żelaznej zasadzie: stosujemy wyłącznie gratyfikację. W żadnym wypadku nie wolno Ci karać zwierzęcia. W ten sposób zaprzepaścisz wszystko to, co osiągnęliście poprzez trening obedience i sprawisz, że pies zacznie być w stosunku do Ciebie nieufny.
Obedience jako sposób na eliminację złych nawyków poprzez umysłowe zmęczenie psa
Chociaż ćwiczenie posłuszeństwa urosło już do rangi sportu, te najbardziej pozytywne efekty treningu zauważysz w życiu codziennym. Poruszyłam już kwestię umysłowego zmęczenia czworonoga. Czy wiesz, że poprzez osiągnięcie tego stanu możesz oduczyć go złych nawyków? Zaspokojony mentalnie pies nie będzie szukał ujścia emocji w gryzieniu kapci lub zrywaniu tapety ze ścian. Trening obedience sprawi, że te niecne uczynki przestaną być dla Twojego pupila atrakcyjne. By tak się stało, warto ćwiczyć komendy regularnie, najlepiej każdego dnia.