top of page

Jak przetrwać kwarantannę z psem i nie zwariować?

Zaktualizowano: 23 paź 2020

Psiemano!

W tym trudnym czasie chciałabym podzielić się z Wami moimi wskazówkami na to, jak poradzić sobie z energią psa podczas panującej epidemii i nad czym popracować, aby później nie pojawiły się problemy z zachowaniem.Przede wszystkim uważam, że jest to idealny czas na to, żeby popracować nad spokojnym omijaniem psów. Teraz każdy stara się omijać każdego szerokim łukiem - potraktujmy to zatem jako wspaniałą pomoc szkoleniową! W każdej sytuacji trzeba przecież szukać jakichś pozytywów. ;)


Jeśli Twój pies wyrywa się na widok innego zwierzaka, to skup się na treningu skupienia uwagi. Jak zacząć? W najprostszym wariancie podziel sobie dzienną porcję jedzenia w taki sposób, żeby 50% zabierać ze sobą na spacery. Zatrzymuj się na początku w spokojnych miejscach i rozpocznij ćwiczenie:

- połóż jeden smakołyk na ziemi

- poczekaj, aż pies go zje i będzie chciał zdobyć więcej

- kiedy tylko sporzy w Twoją stronę (nie musi to być na początku spojrzenie w Twoje oczy, tylko gdziekolwiek w obrębie Twojej sylwetki), pochwal go słownie a następnie wydaj smakołyk z ręki

- trzeci smakołyk znów wyłóż na ziemię i zacznij od początku

- w jednym miejscu wyłap w ten sposób od 3 do 5 spojrzeń i zmień miejsce o dwa-trzy kroki

- pracuj w ten sposób w 2-3 miejscach niedaleko siebie i wznów spacer


Kiedy Twój pies bez problemu wykonuje to zadanie w spokojnym miejscu, spróbuj wykorzystać je, kiedy na horyzoncie pojawia się inny pies.


Dla zaawansowanych może to wyglądać też tak:
Po drugie naucz swojego psa, że przy Tobie jest najfajniej! Zamiast bawić się w domu, to zabieraj ze sobą zabawkę na spacery, przeciągaj się z psem, uciekaj z zabawką, róbcie wyścigi do wyrzuconej zabawki. Im częściej będziesz proponować psu wspólne przeciąganie, tym łatwiej odwrócisz jego uwagę na widok innego psa/kota/rowerzysty/biegnącego dziecka itp. Podzielenie aktywności na spokojne treningi w domu i szaleństwa zabawkowe na spacerze pomoże psu zrozumieć, że w domu jest "strefa zen", w której należy zachowywać się spokojnie, a szaleć z człowiekiem można na zewnątrz w "strefie aktywności".


Sposoby na zabawkę możesz obejrzeć tutaj:
Zabawka może być też świetną pomocą w treningu wstrzymywania się przed celem czy przywołania, np. tak, jak tutaj:
Baw się również w poszukiwanie smaczków. Aktywne zdobywanie jedzenia jest jedną z najważniejszych psich potrzeb - nie pozwól zatem, aby Twój pies samodzielnie wyszukiwał jakieś śmieciuchy z trawnika i pozwól mu wyszukiwać w trawie smaczki od Ciebie zawsze na komendę, np. "szukaj". Im więcej pies węszy w takiej zabawie, tym mniejszą potrzebę będzie mieć na "szukanie na własną łapę".


Fajnym sposobem jest też chowanie ukrytego jedzenia i zabawki na spacerze, kiedy pies musi przez chwilę poczekać na zwolnienie do takiej zabawy:

Po trzecie - nie zapomnij o treningu izolacji! Teraz prawdopodobnie jesteś w domu przez bardzo długi czas. Ale ta sytuacja przecież się zmieni! Przygotuj swojego psa na zostawanie samemu. Ja codziennie staram się na około 60-120 minut zamykać moje psy we wcześniej wyuczonej klateczce lub w drugim, zamkniętym pomieszczeniu albo też przypinam psiaki smyczką do kanapy czy ciężkiego mebla wydając im gryzaki lub konga, kiedy ja robię ciekawe rzeczy, jak przygotowanie posiłku czy sprzątanie.
Po czwarte - wydawaj jedzenie w aktywny sposób! Korzystaj z gotowych zabawek interaktywnych (o których już wcześniej pisałam na blogu: zabawki okiem psiego psychologa lub sam twórz domowe zabawki! Weź chociażby kartonowe pudełko, wytnij w nim małe dziurki i zwiąż sznurkiem - dobra zabawa gwarantowana!Masz psiaka, który naprawdę ma nieskończone pokłady energii? Zastanów się nad wprowadzeniem ćwiczeń węchowych (np. nose work) lub zacznij treningi techniką kształtowania zachowania klikerem. Takie treningi naprawdę wymagają wiele zaangażowania ze strony psa, zarówno fizycznego, jak i mentalnego, więc będą "mądrze męczyć". :)


Jak wygląda zabawa w kształtowanie? A no np. w ten sposób!


Jeśli nie wiesz, jak zacząć, skorzystaj z naszych kursów internetowych, których dokładne programy znajdziesz na stronie: https://www.hauvard.pl/online

Możesz też skorzystać z hauvardzkich porad behawioralnych i treningowych przez Skype: https://www.hauvard.pl/konsultacje-behawioralne-online


Zostańcie w domu, dbajcie o siebie i mimo wszystko bawcie się dobrze! :)


~ Marta

186 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page