• Marta Dziedzic

Zabawki dla psa okiem psiego psychologa - część I

Zaktualizowano: 23 paź 2020

Zastanawiasz się, jakie zabawki wybrać dla swojego psa? Jakie będą odpowiednie zabawki dla szczeniaka, jakie dla psa dorosłego, a jakie dla seniora? Którymi może bawić się sam, a które będą najlepsze do zabawy wspólnej? Które zabawki interaktywne są godne uwagi? Być może planujesz właśnie kupić swojemu psiakowi prezent pod choinkę, zatem spróbuję dziś poprowadzić Cię przez gąszcz psich zabawek i wyłapać z niego prawdziwe perełki! :)


Dobrze dobrana psia zabawka może być wspaniałym narzędziem behawioralnym, który pomoże zaspokoić psie potrzeby związane z łańcuchem łowieckim, potrzebą aktywnego zdobywania pokarmu, ale również dostarczyć solidnej stymulacji umysłowej. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób dobrać zabawkę dla swojego psa tak, aby była ona zgodna z jego temperamentem i indywidualnymi potrzebami, które oczywiście zmieniają się również z wiekiem. Może to nie być takie oczywiste, ale zły dobór zabawki może prowadzić do nadmiernego pobudzenia, frustracji, a nawet zachowania nerwicowego! Podczas gdy dobrze dobrane zabawki pomogą zbudować motywację do współpracy z człowiekiem, przekierować i zmodyfikować niepożądane zachowania, wspomóc w przypadku problemów separacyjnych i mądrze zużytkować nadmiary energetyczne psa. :)


Podzielę opisywane zabawki na dwa rodzaje: te do zabawy własnej oraz te do zabawy wspólnej z człowiekiem. W każdej grupie poukładam je pod kątem stopnia trudności. Na koniec pojawią się jeszcze dodatkowe uwagi na temat zabawek "zakazanych" oraz "grup specjalnych". ;)

W części I znajdziesz opis zabawek, którymi pies może bawić się sam. Miłej lektury i późniejszego buszowania po sklepach! :D


Zabawa samodzielna psa:

A. Na inteligencję: czyli krótko mówiąc zabawki zastępujące miskę. Moje psy dostają jedzenie ze zwykłych misek właściwie tylko wtedy, kiedy muszę podać im leki - żeby nie czuły podstępu i nie skojarzyły sobie, że dostają gorzkie lekarstwa schowane w kawałek parówki z mojej ręki. Tworzę im wtedy "zupkę" (karma z lekami zalana odrobiną wody) i pod koniec jedzenia jestem gotowa z lepszymi kąskami, żeby micha była zjedzona jak najszybciej! Codzienne jedzenie staram się, aby zawsze spełniało potrzebę aktywnego zdobywania pokarmu - jeśli nie ode mnie z ręki, to tylko w zabawkach interaktywnych!

  • Mata węchowa - matę węchową możecie swobodnie wykonać samodzielnie (mnie całość zajmuje około 2-3h) lub w wariancie mniej ekonomicznym zakupić ją w sklepie zoologicznym. Mata węchowa ma imitować wyszukiwanie smakołyków w trawie, ale w domowym zaciszu. To dobra pierwsza zabawka do wydawania jedzenia, nadaje się dla szczeniąt, psów dorosłych i starszych, ale również dla psów niepełnosprawnych - niewidomych czy z problemami układu ruchowego. Jest zabawką wyciszającą, więc fajnie sprawdzi się dla psów wysoko reaktywnych. Niektóre psiaki wpadają na pomysł kopania w macie lub podrzucania jej zębami - w tym wypadku zachęcam albo do przyklejenia maty do podłogi taśmą izolacyjną albo po prostu do przytrzymywania maty rękoma czy stopami, kiedy pies z niej je - po kilku takich uniemożliwieniach pies zaprzestanie takiej niechcianej kreatywności. ;)

mata węchowa
Moja pierwsza samoróbka - nie oceniajcie zbyt srogo wyglądu (to wariant ultra ekonomiczny ze starych koszulek). :D Psom się podoba! :D

  • Miski spowalniające - najchętniej przez nas używane to te w postaci labiryntów w misce. Nadają się dla psów, które jedzą bardzo szybko i połykają jedzenie w całości. Można w niej wydawać zarówno suchą karmę, jak i jedzenie mokre. Ja właśnie w niej najczęściej podaję wspomniane wcześniej "lekowe zupki". :) Nadają się dla psów od mniej więcej 3 miesiąca życia.

miski spowalniające
Miski-labirynty od Outward Hound

  • Kong quest - prostsza wersja konga klasycznego, zwłaszcza dla szczeniąt, psów małych ras czy tych o płaskim pyszczku.

  • Kong klasyczny - czyli "smoczek dla psa". Podajemy zawsze w sytuacji nadmiernego pobudzenia, na przykład jako wyciszacz pospacerowy (jeśli pies ma tendencję do głupawek zmęczeniowych), kiedy odwiedzają nas goście (aby pies nie zauczał się witania poprzez skakanie na nich), czy w każdej sytuacji stresowej - zabiegi pielęgnacyjne, wizyty u weterynarza, podróż samochodem i inne.


  • Maty do lizania - czyli taka miska spowalniająca dedykowana do mokrego jedzenia. Strzał w dziesiątkę dla psów lękowych, z problemami separacyjnymi czy nadaktywnych (również szczeniąt). Matę taką można wypełnić mokrą karmą, masłem orzechowym, pastą z banana czy zwykłym jogurtem, a potem nawet dla utrudnienia zamrozić (jaka ulga podczas upałów!). Trudniejszy wariant to mata w formie półkuli, która podczas jedzenia porusza się i trochę ucieka psu. Zabawa na długo i to bez przekarmiania! Można wydać w niej naprawdę niewielką porcję i mieć psa na jakiś czas "z głowy". ;) Fantastyczny wyciszacz!

mata do lizania dla psa
Mata płaska: zdjęcie poglądowe ze sklepu OFiuFiu (psiaki dostaną swoje dopiero na Gwiazdkę! :D)

mata do lizania
Mata w formie półkuli. Zdjęcie poglądowe ze sklepu OFiuFiu.

  • Kula smakula - mój ulubiony wariant to kula plastikowa w środku i ogumowana z zewnątrz: pies może ją zarówno toczyć, jak i podrzucać, a ta wcale nie hałasu