• Marta Dziedzic

Wysokie pobudzenie psa w treningu - jak wyciszyć swojego psa?

Od mojego powrotu do szkoleń, po zimowej przerwie, minął już miesiąc. Miesiąc cudownych zajęć, dzięki którym zawsze czuję, że rozwijam się jako trener, bo po każdym naszym spotkaniu mam miliard przemyśleń! :D Co znalazło się na mojej tapecie w ostatnim czasie? Nadmierne pobudzenie podczas treningu. Oj, było tego wyjątkowo dużo! Zatem już spieszę ze wskazówkami, jak możecie zacząć radzić sobie z tym zjawiskiem u Waszych psijaciół. :)Jak możemy zaobserwować zbyt wysokie pobudzenie podczas współpracy?

Przede wszystkim widzimy u psa przyspieszenie oddechu (często w połączeniu z rozdziawioną paszczą), rozszerzone źrenice, “jojczenie” lub nawet poszczekiwanie, skakanie na przewodnika, a w skrajnych przypadkach nawet próby chwytania za ręce czy ubrania.Skąd bierze się wysokie pobudzenie podczas treningu i jak sobie z nim radzić?

Oczywiście przyczyn może być całe mnóstwo i zawsze warto przyjrzeć się każdemu psiakowi z osobna, aby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, ale najczęstsze obserwowane przeze mnie przyczyny, nad którymi warto się zastanowić czy nie pojawiają się w Waszym przypadku, to:


  • zbyt wysokie kryteria - Często trenując psa wpadamy w pułapkę pod tytułem “mój pies już to umie, ale nie chce tego wykonywać!”. Niestety najczęściej nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem. ;) Jeżeli mój pies nie wykonuje danego ćwiczenia pomimo, że wcześniej, w innych warunkach wykonywał je w pół milisekundy po mojej komendzie, to znaczy, że ja, jako jego nauczyciel, coś skopsałam. Tak, ja zawsze biorę “winę” na siebie. ;) Pies, który nie wykonuje polecenia to tak naprawdę pies, który stara mi się powiedzieć: “Mame, to jest za trudne!”, bo albo środowisko, w którym pracujemy ma zbyt wiele bodźców (nowe zapachy, dźwięki, podłoża, ruchy), albo dystans od konkretnego bodźca jest zbyt mały (na zajęciach psy ćwiczą w odległości około 3-4 metrów od siebie, a potem prosimy od razu o siad na wąskim chodniku, gdzie drugi nieznany pies mija nas metr dalej), bo motywacja jest zbyt niska (siedziałem cały dzień w domu, nie zdążyłem się nacieszyć tym, że jesteś, tym, że gdzieś idziemy, tym, że coś się dzieje i mogła główka dopiero się z tym aklimatyzuje - zwłaszcza w przypadku psów młodych i “świeżych treningowo”) lub z treningu opartego na wzmocnieniach, bez przygotowania do tego psa, staramy się przejść zero-jedynkowo w wykorzystywanie komend bez nagród (a to powinno być procesem równie ważnym i odpowiednio zaplanowanym, jak nauka komend od zera!).

Widzisz więc, że Twój pies pobudza się przy pracy? Ułatw mu zadanie i sprawdź, co się stanie! :)

  • zbyt długie sesje treningowe - Czas psiej pracy powinien być zawsze dostosowany do wieku i doświadczenia treningowego; im starszy i bardziej doświadczony psiak, tym dłużej może trenować. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście predyspozycje rasowe i lepsza lub gorsza umiejętność skupiania się na pracy konkretnego typu (border chętniej będzie utrzymywał samokontrolę w oczekiwaniu na zabawkę, labrador w oczekiwaniu na jedzenie, a beagle w oczekiwaniu na dostęp do węszenia w trawie). Pracując z moim psiakami staram się zawsze przeplatać długości pojedynczych sesji. Niektóre trwają 5 minut rzędem, niektóre to raptem 2-3 powtórki (tak zwane sesje motywacyjne). Dzięki czemu moje psy uczą się, że zawsze opłaca im się utrzymywać koncentrację, że jest to forma gry, w którą wspólnie się bawimy, a im większa (dłuższa) koncentracja, tym proporcjonalnie większa dla nich nagroda.

Widzisz więc, że Twój pies pobudza się przy pracy? Skróć długość sesji i sprawdź, co się stanie! :)


  • źle dobrane wzmocnienia - przygotowując się do treningu z psiakiem (pomijając kwestie pierwszych doświadczeń z budowanie motywacji na wzmocnienia (to zupełnie osobny temat), teraz mam na myśli psiaka, który generalnie jest zmotywowany do zdobywania nagród podczas treningu) zawsze staram się tworzyć listę motywatorów w formie przykładowej tabeli (na górze tabeli najlepsze motywatory):

Na wybrany trening zabieram przynajmniej kilka motywatorów z listy o różnym stopniu atrakcyjności (przynajmniej po dwa z każdej kolumny) i nagradzam odpowiednio do stopnia trudności danego zadania. Na przykład za ominięcie biegacza mogę wyrzucić ser na ziemię, ale za ominięcie psa proponuję zabawę piłką na sznurku. Za odwołanie od roweru mogę zaproponować slalom między nogami, ale za odwołanie od sarny w lesie raczej pozwolę połapać w locie indyka. :)

Zbyt nudne formy podawania nagrody to grzeszek treningowy prawie taki, jak zbyt szybkie wychodzenie z nagród w ogóle. Trening to jednak taki trochę hazard, psiak powinien być zaskakiwany zarówno chwilą, jak i rodzajem podawania nagrody. Ale! Zarówno za słaba nagroda nie jest dobra (może powodować spadek motywacji), jak za dobra nagroda! Zbyt atrakcyjne nagrody przy statycznych ćwiczeniach mogą de facto niesamowicie utrudnić pracę. Jeśli Twój pies jest zbyt nagrzany na zdobywanie, to spróbuj na przykład zamienić parówkę na groszki karmy, a podawanie nagrody z ręki na podawanie nagrody z ziemi.

Widzisz więc, że Twój pies pobudza się przy pracy? Wprowadź rotację nagród oraz sposobów ich podawania i sprawdź, co się stanie! :)

  • zbyt dynamiczna praca - Kolejna pułapka, w jaką możemy łatwo wpaść, to “mam dynamicznego psa, więc powinnam robić z nim dynamiczne zadania!”. To piękny sposób na szybkie wypracowanie sobie psia wysoko reaktywnego, czyli takiego, który bardzo szybko i intensywnie reaguje na wszelkie nowości w środowisku. Każdy mój trening to praca nad umiejętnością płynnego przełączania się z emocji wysokich w emocje niskie. Ćwiczenie dynamiczne (jak obieganie drzewa, przywołanie, chodzenie przy nodze, aport koziołka, sztuczki) przeplatam ćwiczeniami statycznymi (zostawanie w pozycji, oczekiwanie, rezygnacja, target). Nagrody dynamiczne (szarpak, gonienie za ręką ze smakiem), nagrodami statycznymi (wyjadanie smaków z trawy, noszenie piłki w pysku, podawanie serii smaków do paszczy) - uważaj zatem na zbyt częste wykorzystywanie zabawki, nie każdemu psiakowi to służy! Trening właściwy (wspólne ćwiczenia), przerwami (swobodnym spacerem). A wszystko spajają dwie klamerki: rozgrzewka (pierwsza części spaceru, najczęściej na smyczy/lince, gdzie psiaki swobodnie idą i węszą, jak mogę, to czasem nawet podążam za nimi; lub chwila spokojnego podawania smaków lub chwila przeciągania się “za darmo”) i cool down (wyjadanie smaków z trawy, noszenie zabawki w pysku, również swobodne węszenie, żywa klateczka, masaż, wspólne siedzenie na ławeczce czy trawniczku). A w zależności od stopnia pobudliwości psa (która może być zmienna każdego dnia!) chwil na cool down podczas spacerów robię czasem kilka.

Widzisz więc, że Twój pies pobudza się przy pracy? Przeplataj dynamikę statyką i sprawdź, co się stanie! :)