Sygnał neutralny

Sygnał neutralny, czyli zwykłe cmoknięcie (lub inny dźwiękowy komunikat nie będący słowem), jest najprostszą formą przywołania do stosowania na małe odległości. To informacja dla psa „Hej, tu jestem, podążaj za mną!”.

Od niego zaczynamy naukę podążania za przewodnikiem i docelowo stosujemy ją do wprowadzania zmian kierunku spaceru, np. przy omijaniu psa czy człowieka lub do odwoływania psa od węszenia lub wpatrywania się w jakiś interesujący go bodziec, jak ptaki, biegające dzieci itp.

Etap 1: podkładanie sygnału pod wywołane zachowanie

Weź smakołyki do ręki i podłóż psu pod nos stając na wprost niego; kiedy się nimi zainteresuje powoli wycofuj się przed nim stopniowo podnosząc ręce na tułów; jeśli pies podąża za Tobą (ale bez skakania!), podłóż pod jego ruch sygnał neutralny (np. cmok) i jak najszybciej wydaj smakołyk. Płynnie powtarzaj powtórkę za powtórką nawet do 10 razy. W tym ćwiczeniu chcemy, żeby zarówno przewodnik, jak i jego pies byli cały czas w ruchu (czyli np. bez przysiadywania zwierzaka). UWAGA! Przez pierwszy tydzień używaj wybranego sygnału wyłącznie w powyższym treningu!

Etap 2: wywoływanie podążania

Smakołyki trzymaj w saszetce lub w kieszeni, ręce miej puste. Wędruj razem z psem w jednym kierunku na luźnej smyczy. Poczekaj, aż pies nie będzie na Ciebie patrzył, cmoknij na niego i natychmiast odwróć się zmieniając kierunek ruchu i śmiałym krokiem idź przed siebie tak długo, aż pies do Ciebie nie dołączy – wtedy nagródź go sowicie zarówno pochwałami, jak i jedzeniem lub zabawką. Na początku odwołuj w ten sposób psa od bardzo delikatnych rozproszeń, jak rozpoczęcie węszenia lub spojrzenie na ciekawy bodziec z dużej odległości. Przez tydzień trenuj zachowanie w sesjach po około 10 powtórzeń. UWAGA! Pamiętaj aby po cmoknięciu nie negocjować z psem – jak najszybciej po wydaniu sygnału odejdź i idź przed siebie (nie patrz, co robi pies); jeśli reakcja psa jest mozolna, warto na jeszcze jeden tydzień wrócić do 1. etapu pracy.