Skupienie uwagi

Skupienie uwagi oznacza, że pies ma za zadanie zrezygnować z eksploracji środowiska na rzecz patrzenia na swojego człowieka, co stopniowo przyczynia się do pogłębiania więzi między Wami.

Koncentracja na przewodniku jest bazą konieczną do rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy z psem – „bez skupienia nie ma ćwiczenia”; jeśli pies ma nos w trawie lub spojrzenie skierowane na innego psa, to w pierwszych etapach szkolenia bardzo ciężko będzie mu w ogóle usłyszeć wypowiadaną przez nas komendę, dlatego tak istotne jest, aby nauczyć psa, że warto patrzeć na swojego człowieka jak najczęściej. Docelowo pies powinien zerkać na nas zarówno w statyce, jak i w ruchu, oferując nam swoje spojrzenia spontanicznie co kilkanaście kroków – dzięki temu na spacerze to pies pilnuje się nas, a nie my musimy pilnować psa :)

Skupienie uwagi

Skupienie uwagi oznacza, że pies ma za zadanie zrezygnować z eksploracji środowiska na rzecz patrzenia na swojego człowieka, co stopniowo przyczynia się do pogłębiania więzi między Wami.

Koncentracja na przewodniku jest bazą konieczną do rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy z psem – „bez skupienia nie ma ćwiczenia”; jeśli pies ma nos w trawie lub spojrzenie skierowane na innego psa, to w pierwszych etapach szkolenia bardzo ciężko będzie mu w ogóle usłyszeć wypowiadaną przez nas komendę, dlatego tak istotne jest, aby nauczyć psa, że warto patrzeć na swojego człowieka jak najczęściej. Docelowo pies powinien zerkać na nas zarówno w statyce, jak i w ruchu, oferując nam swoje spojrzenia spontanicznie co kilkanaście kroków – dzięki temu na spacerze to pies pilnuje się nas, a nie my musimy pilnować psa ☺

Etap 1: start!

 Weź smakołyki do ręki i pokaż swojemu psu, że ma o co „walczyć”, połóż pierwszy smaczek na ziemię i pozwól go psu zjeść, a w międzyczasie wyprostuj się, zabierz rękę na mostek lub biodro i czekaj na to, co zrobi pies – jeśli tylko zerknie w Twoim kierunku, natychmiast zaznacz to spojrzenie pochwałą słowną, a następnie wydaj smakołyk; znowu połóż smaczek na ziemię i zabierz rękę na mostek/biodro i czekaj na kolejne spojrzenie. UWAGA! Bardzo istotne jest, aby cierpliwie czekać na spontaniczne spojrzenia psa (nie wołamy go po imieniu, nie cmokamy), dzięki czemu zachowanie będzie o wiele bardziej trwałe. W jednym miejscu wyłap od 3 do 5 spojrzeń, po czym przejdź kilka kroków w bok i sprawdź czy pies pamięta za co był nagradzany – wykonaj ten schemat kilka razy, po czym przykucnij przy psie i głaszcząc po klatce piersiowej podziękuj mu za sesję szkoleniową.

Etap 2: wydłużanie czasu spojrzenia

Zatrzymaj się w miejscu, połóż smakołyk na ziemię i poczekaj na spontaniczne spojrzenie psa. Zaznacz je pochwałą słowną powtarzaną kilkakrotnie i dopiero po kilku sekundach wydaj smakołyk. Po wydanym smaku staraj się nadal podtrzymać zachowanie psa swoim głosem, a jedzenie wydawaj w nieregularnych odstępach czasu (3s – 5s – 2s – 7s – 4s itd.) nie ruszając się z miejsca; ważne aby ćwiczenie zakończyć głosem, nie smakołykiem. Chwal tylko wtedy, kiedy pies patrzy na Ciebie, jeśli odwraca wzrok – zamilknij i poczekaj na spontaniczny powrót spojrzenia. W sytuacji, gdy pies nie patrzy na Ciebie przez więcej niż 10 sekund, zacznij od początku. W jednej sesji pracuj wyłapując 3-5 spojrzeń. 

Etap 3: utrzymanie spojrzenia w ruchu

Trzymaj smakołyki w saszetce lub w kieszeni, ręce miej puste. Zatrzymaj się w miejscu, połóż smaczek na ziemię i poczekaj na spontaniczne spojrzenie psa. Zacznij chwalić psa i cofać się przed nim, po kilku krokach wydaj nagrodę; kiedy pies śmiało idzie za Tobą nie odrywając wzroku, spróbuj obrócić się przez którekolwiek ramię tak, aby iść z psem w jednym kierunku – co kilka kroków wydawaj jedzenie. Ruch i pochwały powinny pojawiać się tylko pod warunkiem utrzymania na Tobie spojrzenia przez psa, w przeciwnym wypadku natychmiast zatrzymaj się i zamilknij, znów czekając na spontaniczny powrót spojrzenia. Zawsze zaczynaj od cofania się przed psem, a dopiero po kilku krokach odwracaj się przez ramię, aby iść do przodu. Ćwiczenie zakończ pochwałami, nie smakołykiem (tzn. po ostatnim wydanym smaku zrób jeszcze kilka kroków na samych pochwałach) – przykucnij przy psie i podziękuj mu za wspólną sesję. Stopniowo staraj się, coraz bardziej wydłużać wspólne kroczenie do przodu z utrzymaniem skupienia, a smakołyki wydawaj coraz rzadziej.