Puść

Puszczanie to umiejętność oddawania nam każdego przedmiotu, który pies złapał do pyska - od zabawki przez patyki/papierki itp. po jedzenie (dane mu przez nas i znalezione).

Wprowadzenie do puszczania najlepiej rozpocząć na treningu prawidłowej zabawy. Kolejnym etapem jest praca na gryzakach naturalnych. Wprowadzenie nauki tej umiejętności na wielu różnych przedmiotach jest doskonałą profilaktyką pojawienia się obrony zasobów, ale również niezastąpionym elementem w przypadku, kiedy pies uwielbia zjadać śmieci na spacerze - jako rozszenie komendy uniemożliwiającej.

UWAGA! W celu wyeliminowania problemu obrony zasobów, pamiętaj, aby nigdy (chyba, że jest to sprawa życia i śmierci) nie wyciągać psu niczego z pyska na siłę!

Etap 1: ręka, która karmi

Weź dwa identyczne gryzaki po jednym do każdej ręki. Usiądź wygodnie przed psem i z hasłem "proszę" podaj mu jeden z gryzaków, cały czas trzymając jego końcówkę. Pozwól mu chwilę pogryźć, a następnie z komendą "puść" pokaż mu drugiego gryzaka - kiedy przestanie interesować się pierwszą zdobyczą, ponownie wydaj hasło "proszę" i podaj mu nowego gryzaka, którego końcówkę również trzymaj ciągle w dłoni. W ten sposób wymieniaj się z psem kilka razy, a na zakończenie oddaj mu jeden z gryzaków i pozwól go zjeść w całości.

Etap 2: oddawanie fajna rzecz!

Z hasłem "proszę" podaj psu gryzak i wypuść go z dłoni. Pozwól mu go chwilę pogryźć, po czym ukucnij bokiem przy psie i wydając komendę "puść" pokaż mu, że masz drugiego identycznego gryzaka; kiedy pies porzuci pierwszą zdobycz, pochwal go i z hasłem "proszę" podaj mu nowy gryzak, jednocześnie zabierając z ziemi poprzedni. Wymieniaj się w ten sposób z psem kilka razy, a na zakończenie jeden z gryzaków pozwól zjeść w całości.

Etap 3: reakcja na komendę

Pracuj tak samo jak w etapie 2., ale nie po wydaniu komendy "puść" nie pokazuj psu, że masz gryzaka; kiedy wypuści gryzak i podejdzie do Ciebie zastosuj zmienne nagradzanie - czasem wydaj identycznego gryzaka, czasem jakieś dobre mniejsze jedzonko, czasem jego zwykła karmę.