Prawidłowa zabawa

Idea prawidłowej zabawy z psem opiera się na występowaniu u psa szczątkowego łańcucha łowieckiego, tzn. instynktownej reakcji na widok szybko poruszającego się bodźca, który wywołuje przede wszystkim trzy automatyczne zachowania: pogoń (za tym, co ucieka) --> chęć chwycenia

--> chęć rozszarpania. Łańcuch łowiecki jest główną przyczyną występowania takich problemów, jak gonienie rowerzystów czy biegaczy, silna ekscytacja na widok biegających dzieci czy uciekającego na widok psa kota, wbieganie między wzlatujące ptaki itp. Z racji tego, że jest to zachowanie instynktowne, nie da się go wyeliminować z repertuaru aktywności psa, natomiast istnieje możliwość przekierowania go na zachowanie pożądanego, jakim jest wspólna zabawa z psem. Według zasady „rowerzysty w łydkę chwytać nie wolno, ale zabawkę już jak najbardziej”. :)

Prawidłowa zabawa z psem zapewniająca odpowiedni bilans emocjonalny powinna zawierać wymienione wcześniej wszystkie trzy elementy, to jest: pogoń – chwycenie – szarpanie. Najlepszą zatem zabawą z psem jest zabawa w przeciąganie się szarpakiem, w przeciwieństwie do aportowania piłeczki, która to kończy się na elemencie chwycenia, co często powtarzane prowadzi do nagromadzenia się silnych emocji u psa, a koniec końców, prowadzić może nawet do występowania nerwic (psy szczekające na widok piłki nie szczekają dlatego, że się cieszą – szczekają, bo są nadmiernie pobudzone; nadmierne pobudzenie może natomiast prowokować występowanie zachowań niepożądanych związanych z agresją, np. odgryzanie się innym psom). Wspólna zabawa w przeciąganie powinna się ponadto odbywać z wyznaczoną do tego zabawką, a nie patykiem z przynajmniej dwóch powodów: patyki mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia psa (wbijanie się w podniebienie/przełyk, drzazgi między zębami, zatrucia pokarmowe), ponadto patyki dostępne są wszędzie w środowisku, a więc nakręcanie psa na zabawę nimi może powodować zrywanie komend na ich widok i samo nagradzanie się psa za niepoprawne zachowanie.

 

Nauka prawidłowej zabawy ma na celu również naukę panowania nad emocjami, dzięki nauce dwóch dodatkowych komend: „łap” – które rozpoczyna zabawę i „puść” – na którą pies natychmiast wypuszcza zabawkę z pyska. Bawiąc się z psem jak najczęściej w sytuacjach, gdzie pojawiają się dynamiczne obiekty (okolice ścieżek rowerowych, placów zabaw, wybiegów dla psów), tym większe prawdopodobieństwo, że pies zacznie wybierać zwracanie się do Ciebie po zabawę, zamiast gonienie tychże obiektów.

Rozpoczęcie zabawy

Stań przed psem i wyciągnij zabawkę; jeśli pies skacze na/obok Ciebie, poczekaj, aż się uspokoi; kiedy cztery psie łapy są na ziemi, wydaj komendę „łap” i wyciągnij zabawkę przed siebie, trzymając za jej końcówkę, tak, jakby stawała się ona żywym zajączkiem i uciekaj nią przed psem (nie wkładaj psu zabawki do pyska, bo nie uruchamia to łańcucha łowieckiego). Im bardziej będziesz zaangażowany w zabawę, tym bardziej pies będzie chciał ją chwycić. W pewnym momencie pozwól psu na chwycenie zabawki i zacznij wspólne przeciąganie się; wykonuj ruchy w poziomie (ósemeczki, kółeczka), gdyż ruchy w pionie (góra-dół) są niebezpieczne dla psiego kręgosłupa; jeśli pies zacznie warczeć podczas zabawy, jest to tylko i wyłącznie sygnał, że bardzo się wkręcił i czerpie przyjemność z zabawy, dlatego śmiało możesz nawet zacząć „warczeć” razem z nim :)

Oddanie zabawki

Chcąc odebrać psu zabawkę możesz zastosować jedną z dwóch metod:

  1. Weź smakołyk do ręki i podłóż psu pod nos, wypuszczając jednocześnie zabawkę z ręki i wydając komendę „puść”; kiedy pies zainteresuje się jedzeniem i wypuści zabawkę, pochwal go, odchyl jego głowę na bok przy użyciu smaka i wydając go, spokojnym ruchem weź zabawkę do ręki, po czym (kiedy cztery łapy są na ziemi) ponownie wydaj hasło „łap”.

  2. Weź drugą, taką samą zabawkę do ręki i pokaż ją psu z hasłem „puść”; kiedy pies zainteresuje się nią i wypuści pierwszą zabawkę, pochwal go i wydaj komendę „łap” pozwalając chwycić drugą zabawkę

Zakończenie zabawy

W chwili, gdy zrobisz już kilka „łap-puść” i chcesz zakończyć zabawę, możesz zastosować jedną z dwóch metod:

  1. Weź smakołyk do ręki, wydaj komendę „puść” – kiedy pies się nim zainteresuje, wyrzuć smakołyk na ziemię na kilka kroków od siebie i kiedy pies go szuka, schowaj zabawkę.

  2. Weź drugą, taką samą zabawkę, pokaż ją psu z hasłem „puść” i kiedy pies wypuści trzymaną w pysku zabawkę, pochwal go, daj hasło „łap”, pouciekaj chwilę drugą zabawką, jednocześnie zabierając z ziemi zabawkę pierwszą i po chwili gonitwy schowaj sobie obie zabawki „za pazuchę” (pod bluzę, do kieszeni, pod koszulkę itp.).

 

UWAGA! Staraj się nie kończyć zabawy po pierwszym „puść”, dzięki czemu pies nauczy się, że warto oddawać rzeczy z pyska jak najszybciej, gdyż przynosi to same korzyści.