Odroczona nagroda

W chwili, kiedy pies potrafi bez ociągania się wykonywać dane komendy od rozpoczęcia do zakończenia w różnych rozproszeniach, nadszedł czas, aby stopniowo rezygnować z nagradzania jedzeniem.

  1. Odepnij saszetkę i odłóż ją na ziemię (połóż na ławce/zawieś na gałęzi drzewa itp.), kilkanaście kroków dalej odłóż/odwieś zabawkę, dodatkowym trzecim punktem może być element środowiska, który będzie stanowił wzmocnienie dla psa (np. staw, do którego może wskoczyć, drzewko, które może obwąchać, inny pies, z którym może się pobawić itp.). Rozpocznij pracę z psem, nie mając żadnych nagród przy sobie. Po wykonaniu jednego lub kilku zadań (sekwencji) i wydaniu psu komendy zwalniającej, pobiegnij do bazy z nagrodą i w zależności od rodzaju nagrody, wydaj hasło: proszę/łap/przywitaj.

  2. Zaczynaj od prostych, krótkich zadań, jak „siad” w rozproszeniach własnych lub w dystansie, stopniowo łącząc pojedyncze ćwiczenia w sekwencje, np. „siad-noga-waruj-koniec”. W pierwszych próbach bazy powinny być nieopodal miejsca, w którym wykonujecie trening, z każdym dniem jednak stopniowo oddalaj się od nich.

  3. W chwili, gdy pies bezbłędnie wykonuje coraz dłuższe sekwencje, próbuj jak najczęściej proponować mu nagrody środowiskowe, a coraz rzadziej jedzenie czy zabawkę. Raz na kilka powtórek możesz również ograniczyć się do samych pochwał słownych. Elastycznie do psa, staraj się zmieniać formy nagradzania. W przypadku, gdy widzisz, że jakość wykonywania danego ćwiczenia maleje, może to oznaczać, że nagradzanie stało się zbyt rzadkie, więc zwiększ jeszcze jego częstotliwość.

  4. Pamiętaj, że wspólny trening nadal ma być zabawą, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście od czasu do czasu wracali do częstego nagradzania ze smakołykami i zabawką przy sobie, co trwale będzie podnosiło motywację zwierzaka do pracy :)