Luźna smycz

Chodzenie na luźnej smyczy jest umiejętnością niezbędną dla każdego psa żyjącego w mieście. Uczymy naszego psa, że ruch do przodu możliwy jest tylko, kiedy smycz nie jest napięta.  Docelowo pies trzyma się blisko nas, a nawet jeśli zdarzy mu się napiąć smycz, to natychmiast sam się koryguje i zmniejsza tempo.

Dzięki tej nauce dbamy nie tylko o swój komfort podczas spaceru, ale również o poprawną komunikację między naszym psem a innymi napotkanymi. Trenując luźną smycz pracujemy równocześnie nad emocjonalnością naszego zwierzaka, nie pozwalając mu na nadmierne pobudzenie.

UWAGA! Istotne jest, aby traktować tą umiejętność nie jako ćwiczenie, ale jako żelazną zasadę stosowaną za każdym razem, kiedy przypinamy naszego psa na smycz. Im bardziej będziemy konsekwentni, tym szybciej osiągniemy interesujące nas zachowanie.

Trenuj na około 3 metrowej smyczy. Złap ją za rączkę dając psu jej pełną długość i wędruj z nim w wybranym kierunku; jeśli pies będzie chciał podejść np. do drzewa, pozwól mu na to, ale zbliżanie się następuje pod warunkiem luźnej smyczy. W chwili, gdy poczujesz napięcie smyczy, złap ją drugą ręką jak najbliżej psa, przyciągnij delikatnie do siebie i natychmiast wypuść – dzięki temu stworzysz „zapas” smyczy, który po wypuszczeniu pozwoli na zrobienie kolejnych kilku kroków na luźnej smyczy. Tę samą zasadę stosuj niezależnie od tego czy pies ciągnie do przodu, na boki czy kiedy stoisz w miejscu.