Kaganiec

Pies nauczony prawidłowo chodzenia w kagańcu traktuje go tak samo, jak każdy inny sprzęt szkoleniowy – obrożę/szelki czy smycz. Nie tylko nie próbuje go z siebie ściągać podczas spaceru, ale na komendę „pysio” sam się w niego „ubiera”.

Akceptowanie przez psa kagańca jest często umiejętnością niezbędną do życia w mieście. Jest on obowiązkowy podczas poruszania się chociażby komunikacją miejską czy pociągami, niezależnie od rasy/typu psa czy jego wieku. W przypadku psów z problemami behawioralnymi ułatwia pracę nad elementami socjalizacyjnymi, np. podczas wprowadzania spotkań między psami. Warto zatem jak najwcześniej wprowadzić naukę chodzenia w kagańcu, aby pies nie czuł w nim dyskomfortu. Do pracy polecamy kagańce fizjologiczne behawioralne, pozwalającej na swobodne oddychanie i picie wody oraz przyjmowanie pokarmu z ręki przewodnika (nie z ziemi).

Etap 1: kaganiec fajny jest!

Ukucnij przed psem, ręce schowaj za plecy, w jednej trzymaj kaganiec (z odchylonymi paseczkami, tak, żeby pies i nie zawadzał), w drugiej smaki. Wyciągnij kaganiec przed siebie, opierając go o uda, żeby był nieruchomy – kiedy tylko pies się nim zainteresuje, nawet tylko spojrzy na niego, pochwal go i wydaj nagrodę kładąc ją w środku kagańca (najpierw na samym jego brzegu, a z każdą powtórką coraz głębiej). Schowaj obie ręce za plecy i powtarzaj ćwiczenie kilka razy w jednej sesji. UWAGA! Bardzo istotne jest, aby podczas pracy nie poruszać kagańcem w stronę psa – chcemy, aby to pies zbliżał się do kagańca sam z siebie, a nie na odwrót.

Etap 2: załóż sam

Rozpocznij zadanie tak, jak w 1. etapie, ale zanim nagrodzisz psa, poczekaj aż włoży nos do środka kagańca. Pochwal i wydaj smaka przez dziurki z przodu kagańca tak, aby musiał włożyć pysk jak najgłębiej, żeby go wydobyć. Schowaj kaganiec za plecami i powtórz ćwiczenie klika razy w jednej sesji.

Etap 3: wydłużanie trzymania pyska w kagańcu

Ćwicz dokładnie tak samo, jak w 2. etapie, ale kiedy pies włoży pysk do kagańca, podtrzymaj zachowanie pochwałami przez 2-3 sekundy, zanim wydasz smakołyk. Po wydanym smaczku, nie zabieraj kagańca z uda, ale nadal trzymaj, oczekując, że pies przestanie wyjmować z niego pysk. Z każdą powtórką staraj się wydłużać zachowanie wydając jedzenie w nieregularnych odstępach czasu, co 3s – 5s – 2s – 7s – 4s itd. Celem jest utrzymanie przez psa pyska w kagańcu przez 30s na samych pochwałach.

Etap 4: dodanie komend

Ćwicz dokładnie tak samo, jak w 3. etapie, ale kiedy wyciągasz kaganiec, wydaj psu komendę „pysio”, natomiast po ostatnim wydanym smaczku, spróbuj podtrzymać zachowanie jeszcze przez kilka sekund, wydaj komendę zwalniającą „koniec” i dopiero zabierz kaganiec. Trenuj kilka razy w jednej sesji.

Etap 5: zapinanie kagańca

Ćwicz tak, jak w etapie 4., ale pomiędzy komendą „pysio” a „koniec” próbuj delikatnie poruszać paseczkami kagańca. W przypadku, kiedy pies ucieka pyskiem, zatrzymaj swój ruch, poczekaj aż pies sam wróci do kagańca, po czym jeszcze delikatniej wprowadź ruchy paseczkami. Smaki wydawaj nadal w nieregularnych odstępach czasu. Celem jest całkowite zapięcie psu pasków kagańca. UWAGA! W przypadku niektórych modeli może okazać się łatwiej ćwiczyć, gdy już przed ćwiczeniem zapniesz kaganiec stosunkowo luźno i będzie zapięty pasek przekładać psu przez głowę, dopiero na koniec poprawiając zapięcie na ciaśniejsze.

Etap 6: chodzenie w kagańcu

W chwili, gdy pies już swobodnie pozwala zapinać sobie kaganiec, nadszedł czas na naukę poruszania się w nim. Załóż psu kaganiec zgodnie ze wskazówkami z wcześniejszego etapu, po czym wstań i zacznij cofać się przed psem – jeśli podąża za Tobą bez prób zdejmowania sobie kagańca, chwal go i wydawaj smakołyki w nieregularnych odstępach czasu. Stopniowo próbuj wędrować z psem w różnych kierunkach, możesz też wydawać psu proste, znane mu komendy, np. „siad”, „waruj”, „równaj”. Dąż do tego, aby przeprowadzić z psem kilku-kilkunastominutowy trening w kagańcu.