
Wasze pytania
Nasze odpowiedzi :)
Kiedy można rozpocząć szkolenie psa?
W naszej szkole lubimy przede wszystkim uczyć nie tyle o szkoleniu, co o wychowaniu psa. I wychowywać polecamy psiaka od pierwszego dnia, w którym pojawi się w Waszym domu! Pies uczy się całą dobę, nie tylko podczas sesji treningowej, dlatego warto od początku wiedzieć, jak kształtować u niego poprawne zachowania i jak pomagać mu w prawidłowej socjalizacji czy adaptacji do nowego miejsca zamieszkania.Szczenięta zapraszamy na Psie Przedszkole już po drugim szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym - program ułożony jest tak, że maluchy mają ze sobą bezpośredni kontakt dopiero w drugiej części kursu; w pierwszej skupiamy się na budowaniu relacji z przewodnikiem, motywacji do wspólnych treningów, prawidłowego nagradzania jedzeniem i zabawką. Pracujemy również na ogrodzonym, bezpiecznym terenie, bez dostępu dla psów "z zewnątrz".
Jeśli dopiero co adoptowałeś psa ze schroniska/fundacji/dt, to zazwyczaj zachęcamy, aby przez pierwszy miesiąc dać mu "odetchnąć" w nowym miejscu zamieszkania, poznać, co pies lubi, jakieś są jego motywacje, zbudować chęć zdobywania jedzenia na spacerach i wspólnej zabawy. W przypadku wątpliwości, jak zbudować motywację pokarmową i na zabawkę, zapraszamy na spotkanie indywidualne, które pomoże przygotować się Wam do kursu grupowego. :)
Czym nagradzać psa?
W szkoleniu opartym na wzmocnieniach korzystamy przede wszystkim z czterech form nagradzania: jedzenie, zabawa, nagrody socjalne i środowiskowe.
-
Jedzenie: bazując na tym, że psy pochodzą od drapieżników (wilków), zakładamy, że powinny aktywnie zdobywać swoją dzienną dawkę pokarmu; zamiennikiem polowania może być właśnie trening z człowiekiem, podczas którego pies jest stymulowany poznawczo („włącza myślenie” J); aby pies zawsze chętnie współpracował z nami za jedzenie zachęcamy aby nagradzać go zawsze jego zwykłym codziennym pokarmem bez wspomagania się żadnymi ciasteczkami czy paróweczkami, dzięki czemu nie stanie się wybredny. Szczegółowo o karmieniu psa przeczytasz w artykule „aktywne karmienie”.
-
Zabawa: również oparta na łańcuchu łowieckim pomaga zapanować nad chęcią pogoni za poruszającymi się obiektami; zachęcamy aby mieć jedną wyjątkową zabawkę do wspólnego przeciągania się, która będzie pojawiała się wyłącznie na spacerach – dzięki temu zawsze będzie interesująca dla psa i nie spowszednieje mu :)
-
Nagrody socjalne: czyli pochwały i głaskanie; nasz głos jest dla psa często o wiele bardziej cenną nagrodą niż wydawane smakołyki, dzięki niemu czuje on nasze wsparcie i radość ze wspólnie wykonywanych ćwiczeń, dlatego zachęcamy, aby nie szczędzić psu pochwał podczas szkolenia J; głaskanie natomiast jest świetną nagrodą na zakończenie sesji szkoleniowej, kiedy chcemy aby pies odprężył się po wysiłku umysłowym – warto głaskać psa w takie miejsca, jak klatka piersiowa, żeberka, brzuszek i nasada ogona.
-
Nagrody środowiskowe: czyli wszystko to, co interesuje psa J W momencie, kiedy widzimy, że nasz pies jest zainteresowany podejściem do innego psa, wskoczeniem do stawu czy obwąchaniem drzewa lub trawy, warto wykorzystać ten moment i zanim pozwolimy psu na spełnienie owej „zachcianki”, poprośmy go o wykonanie znanego mu zadania (znanego, tzn. wykonywanego bez trudu od komendy początkowej do komendy zwalniającej) i zamiast nagradzać chociażby jedzeniem, nagródźmy umożliwieniem interakcji ze środowiskiem.
Od jakiego kursu warto rozpocząć szkolenia psa?
Kurs Przedszkole jest odpowiedni dla psów od 10. do 20. tygodnia życia. Na przedszkolu mówimy o szczenięcych głupawkach, nauce czystości, radzeniu sobie z gryzieniem, nauce spokojnego witania się, oddawania skarbów, wprowadzamy również trening kooperacyjny przydatny do pielęgnacji czy zabiegów medycznych.
Kurs Podstawówka to zajęcia dla psiej młodzieży, ale również i psów dorosłych, które wcześniej nie odbywały żadnego szkolenia. Jest to nasz pierwszy program faktycznego "szkolenia" psa, na którym wprowadzamy naukę komend niezbędnych do bezpiecznego i bezstresowego życia w miejskiej dżungli. Skupiamy się na nauce umiejętności przydatnych do spokojnego mijania się z innym psami na spacerach, różnych sposobach na przywoływanie psa, luźnej smyczy. Omawiamy psią komunikację oraz sposoby modyfikacji zachowań niepożądanych.
Treningi podstawowe indywidualne proponujemy psom, które prezentują zachowania lękowe, agresywne czy z nadmierną ekscytację na widok psa/człowieka. Są również odpowiednie dla psów bez zbudowanej motywacji pokarmowej lub/i na zabawkę.
Zakończenie Podstawówki otwiera drogę do naszych dalszych szkoleń:
-
zaawansowane posłuszeństwo miejskie: szkoła wyższa, terenówka, skuteczne przywołanie
-
szkolenie sportowe: obedience, rally-o, nose work
Jak często ćwiczyć z psem pomiędzy zajęciami?
We wspólnym treningu z psem niezwykle istotna jest systematyczność, dlatego zalecamy aby ćwiczyć codziennie, na każdym spacerze. Jeden trening może obejmować od jednej do kilkunastu krótkich sesji szkoleniowych (średnio 4 powtórki danego zadania) rozdzielonych małymi przerwami, zatem trenujemy od 30s do 15 minut po kilka razy dziennie. Nie oznacza to natomiast, że nie możecie mieć „luźnych spacerów” – warto oczywiście czasem wyjść do lasu i „nic nie robić” tylko wspólnie cieszyć się wędrówką; pamiętajcie, że trening nie ma być przykrym obowiązkiem, a wyczekiwaną przyjemnością zarówno dla Was, jak i Waszych psów!
Czy płatność za kurs grupowy można uiścić w ratach?
Tak! Napisz do Marty (martadziedzi@hauvard.pl), a przygotuje ona dla Was umowę ratalną; do wyboru: 2 raty lub 3 raty. :)