top of page

Wasze pytania

Nasze odpowiedzi :)

Czym jest sesja szkoleniowa?

Sesja szkoleniowa to trening, w którym pracujemy nad jednym zachowaniem powtórka po powtórce. Powinna być ona krótka, tzn. obejmować średnio od 3 do 5 powtórzeń danego zadania. Podczas treningu możemy wykonywać kilka a nawet kilkanaście sesji szkoleniowych, jednak pomiędzy nimi powinniśmy zapewnić psu chwilę przerwy np. na wspólną zabawę lub węszenie w trawie. Dla początkującego psa zalecamy, aby dany trening nie przekraczał 15 minut, natomiast w ciągu dnia możemy wykonać kilka takich treningów.

Czym nagradzać psa?

W szkoleniu opartym na wzmocnieniach korzystamy przede wszystkim z czterech form nagradzania: jedzenie, zabawa, nagrody socjalne i środowiskowe.

  1. Jedzenie: bazując na tym, że psy pochodzą od drapieżników (wilków), zakładamy, że powinny aktywnie zdobywać swoją dzienną dawkę pokarmu; zamiennikiem polowania może być właśnie trening z człowiekiem, podczas którego pies jest stymulowany poznawczo („włącza myślenie” J); aby pies zawsze chętnie współpracował z nami za jedzenie zachęcamy aby nagradzać go zawsze jego zwykłym codziennym pokarmem bez wspomagania się żadnymi ciasteczkami czy paróweczkami, dzięki czemu nie stanie się wybredny. Szczegółowo o karmieniu psa przeczytasz w artykule „aktywne karmienie”.

  2. Zabawa: również oparta na łańcuchu łowieckim pomaga zapanować nad chęcią pogoni za poruszającymi się obiektami; zachęcamy aby mieć jedną wyjątkową zabawkę do wspólnego przeciągania się, która będzie pojawiała się wyłącznie na spacerach – dzięki temu zawsze będzie interesująca dla psa i nie spowszednieje mu :)

  3. Nagrody socjalne: czyli pochwały i głaskanie; nasz głos jest dla psa często o wiele bardziej cenną nagrodą niż wydawane smakołyki, dzięki niemu czuje on nasze wsparcie i radość ze wspólnie wykonywanych ćwiczeń, dlatego zachęcamy, aby nie szczędzić psu pochwał podczas szkolenia J; głaskanie natomiast jest świetną nagrodą na zakończenie sesji szkoleniowej, kiedy chcemy aby pies odprężył się po wysiłku umysłowym – warto głaskać psa w takie miejsca, jak klatka piersiowa, żeberka, brzuszek i nasada ogona.

  4. Nagrody środowiskowe: czyli wszystko to, co interesuje psa J W momencie, kiedy widzimy, że nasz pies jest zainteresowany podejściem do innego psa, wskoczeniem do stawu czy obwąchaniem drzewa lub trawy, warto wykorzystać ten moment i zanim pozwolimy psu na spełnienie owej „zachcianki”, poprośmy go o wykonanie znanego mu zadania (znanego, tzn. wykonywanego bez trudu od komendy początkowej do komendy zwalniającej) i zamiast nagradzać chociażby jedzeniem, nagródźmy umożliwieniem interakcji ze środowiskiem.

Jak często ćwiczyć z psem pomiędzy zajęciami?

We wspólnym treningu z psem niezwykle istotna jest systematyczność, dlatego zalecamy aby ćwiczyć codziennie, na każdym spacerze. Jeden trening może obejmować od jednej do kilkunastu krótkich sesji szkoleniowych (średnio 4 powtórki danego zadania) rozdzielonych małymi przerwami, zatem trenujemy od 30s do 15 minut po kilka razy dziennie. Nie oznacza to natomiast, że nie możecie mieć „luźnych spacerów” – warto oczywiście czasem wyjść do lasu i „nic nie robić” tylko wspólnie cieszyć się wędrówką; pamiętajcie, że trening nie ma być przykrym obowiązkiem, a wyczekiwaną przyjemnością zarówno dla Was, jak i Waszych psów!

Czym jest odroczona nagroda?

Odroczona, inaczej odłożona nagroda oznacza pracę bez nagród przy sobie. Nie mamy niczego w ręku, w kieszeni ani w saszetce. Pies wykonuje z nami jedno lub kilka zadań po sobie i dopiero na koniec pracy dostaje dowolną nagrodę (jedzenie/zabawka/socjal/środowisko) po odebraniu jej z tzw. bazy, czyli miejsca, w którym te nagrody zostawiliśmy. Trening z odroczoną nagrodą stanowi etap przejściowy między pracą z nagrodami a pracą bez nagród.

Czym jest trening sekwencji? (trening sesyjny vs. trening sekwencyjny)

Trening sekwencji jest inaczej nazywany treningiem łańcucha zachowań. Oznacza to po prostu, że wykonujemy kilka różnych ćwiczeń po sobie, a komenda zwalniająca pojawia się dopiero po ostatnim zadaniu, dzięki czemu pies płynnie przechodzi z zadania do zadania. Przykładowo: rozpoczynamy od siadu, następnie prosimy o chodzenie przy nodze, po kilkunastu krokach kładziemy psa, odchodzimy na kilka kroków sięgając po zabawkę z ziemi i z dystansu wydajemy hasło koniec, po czym nagradzamy psa zabawką. Użyte w tej sytuacji komendy, to: siad – równaj – połóż – koniec – łap (zamiast siad – koniec – równaj – koniec – połóż – koniec – łap). Łańcuchy zachowań wprowadzane są po zakończeniu hartowania każdej umiejętności z osobna i wprowadzeniu pracy nad odroczoną nagrodą.

bottom of page