Do mnie

Pies na przywołanie „do mnie” powinien jak najszybciej znaleźć się przed nami w pozycji siedzącej.

Przywołanie to wykorzystujemy, kiedy pies biega luzem nie dalej niż 15m od nas. Dzięki wykończeniu zadania siadem przed człowiekiem, mamy większą łatwość zapięcia psa na smycz w przypadku, kiedy wołamy go zanim zauważy nadchodzącego psa, człowieka czy inny bodziec mogący go zainteresować.

1 etap: naprowadzenie na zachowanie

Stań naprzeciwko swojego psa trzymając jedzenie w obu rękach. Trzymając jedzenie pod psim nosem zacznij wycofywać się żwawo od niego zachęcając go do podążania za Tobą i po kilku krokach zatrzymaj się i jednocześnie śmiałym ruchem zabierz ręce ze smakami na klatkę piersiową – kiedy pies usiądzie przez Tobą, pochwal go i nagródź jedzeniem.

2 etap: wycofanie smakołyka

Pracuj tak samo, jak w 1. etapie, ale raz na kilka powtórek oszukaj psa – udaj, że sięgasz po smakołyk, ale naprowadź go pustą dłonią; kiedy pies usiądzie przed Tobą, jak najszybciej wydaj mu smakołyk. Stopniowo stosuj oszustwa coraz częściej tak, aby w ciągu kilku dni dojść do 100% naprowadzania na pustą rękę (wydanie nagrody jest zawsze).

3 etap: dodanie komend i ograniczenie gestu

Stań naprzeciwko psa bez smakołyków w ręku. Wypowiedz jednorazowo komendę „do mnie”, po czym naprowadź go gestem pustą ręką, jak w etapie 2., kiedy pies usiądzie przed Tobą – pochwal go i wydaj nagrodę, po czym wydaj komendę zwalniającą „koniec” i zajdź psa od strony ogona. UWAGA! Zawsze najpierw wypowiedz komendę słowną, dopiero potem pokaż psu gest (komendę optyczną) – dzięki temu docelowo pies będzie „działał” zarówno na samo słowo, jak i sam gest. Wydanie pochwały, smakołyka i wypowiedzenie komendy zwalniającej powinno odbywać się w pozycji (tzn. kiedy pies nadal siedzi); jeśli pies wstał – nie wydawaj nagrody i jak najszybciej wykonaj kolejną powtórkę. Z każdą powtórką staraj się zmniejszać delikatnie zakres gestu, którym naprowadzasz psa na pozycję aż dojdziesz do klepnięcia się w uda. W przypadku, kiedy pies nie zareaguje na komendę z gestem – jak najszybciej zawołaj go i przechodząc krok, dwa na bok zacznij od początku dla ułatwienia prezentując odrobinę większy gest.

4 etap: przywołanie z odległości

Posadź psa i odejdź od niego na dwa-trzy kroki. Wydaj komendę „do mnie”; nagradzaj tylko te powtórki, w których pies usiądzie nie dalej niż na pół kroku od Ciebie. Z każdą próbą staraj się odchodzić coraz dalej, ale trudniejsze powtórki przeplataj prostszymi, tzn. odchodź np. na 3 – 5 – 2 – 7 – 4 kroki. UWAGA! Trening warto przeprowadzać zamiennie z treningiem samego zostawania w pozycji siedzącej, aby pies faktycznie czekał na przywołanie. W przypadku, gdy pies ociąga się z przychodzeniem na komendę, spróbuj zmieniać co jakiś czas miejsce wydawania nagrody: czasem nagródź siedzącego psa z ręki, czasem w chwili gdy rusza w Twoim kierunku wyrzuć nagrodę (jedzenie lub zabawkę) delikatnie za siebie.

5 etap: hartowanie zachowania

W momencie, gdy pies potrafi przybiegać z odległości przynajmniej 15 kroków, możesz rozpocząć hartowanie zachowania. Przykłady: próbuj ustawiać się bokiem lub tyłem do psa zanim go przywołasz; możesz z boku lub na torze ruchu psa wyłożyć zabawkę lub jedzenie (w pierwszych powtórkach warto, aby dostęp do nich asekurował pomocnik); wykorzystuj przywołanie w obecności innych psów, stopniowo z małej odległości, stopniowo z coraz większej.