Chodzenie przy nodze

Jest niezbędną umiejętnością dla prawidłowego poruszania się z psem po mieście. Zadaniem psa jest przyjęcie pozycji przy wybranej stronie przewodnika i wędrowanie równo przy nodze z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, dzięki czemu pies nie skupia się na bodźcach zewnętrznych.

Chodzenie przy nodze wykorzystujemy do omijania trudnych, ekscytujących bodźców, takich jak drugi pies czy człowiek. Jest to obciążająca poznawczo umiejętność dlatego nie należy oczekiwać od psa wędrowania przy nodze podczas całego spaceru.

1 etap: przyjęcie pozycji przy nodze (dostawienie)

Ćwiczenie opisane zostanie na przykładzie dostawienie się do lewej nogi. Ustaw się naprzeciwko psa, weź smycz do prawej ręki, a smakołyk do lewej ręki. Podłóż smakołyk pod psi nos i spokojnym ruchem zachęć go do podążania za jedzeniem tak, jakbyś chciał nim narysować literę U – najpierw daleko Twojego uda, potem głęboko za plecami, kończąc blisko Twojego uda. Pies powinien zakończyć z głową pomiędzy Twoją ręką a Twoim udem stojąc równolegle i opierając się swoim barkiem o Twoją łydkę/udo. Nagródź psa pochwałą i jedzeniem, po czym do kolejnej powtórki znów ustaw się naprzeciwko psa.

2 etap:  wycofanie smakołyka z naprowadzającej dłoni

Pracuj tak samo, jak w 1. etapie, ale raz na kilka powtórek oszukaj psa – udaj, że sięgasz po smakołyk, ale naprowadź go pustą dłonią; kiedy pies się dostawi, jak najszybciej drugą ręką dorzuć jedzenie do naprowadzającej wcześniej na pozycję dłoni. Stopniowo stosuj oszustwa coraz częściej tak, aby w ciągu kilku dni dojść do 100% naprowadzania na pustą rękę (dorzut nagrody jest zawsze).

3 etap: wprowadzenie komend i ograniczenie gestu

Stań naprzeciwko psa bez smakołyków w dłoni. Wypowiedz komendę „równaj”, po czym naprowadź psa na przyjęcie pozycji gestem; kiedy znajdzie się przy Twojej nodze, wydaj nagrodę (dorzuć do lewej dłoni) i zwolnij psa („koniec”), kiedy nadal jest w pozycji. UWAGA! Pamiętaj, aby zawsze najpierw pojawiało się słowo, potem gest (nie równocześnie) – dzięki temu pies docelowo będzie reagował zarówno na samą komendę słowną, jak i samą komendę optyczną. Z każdą powtórką staraj się, aby gest stawał się coraz mniejszy, ale nadal nagradzaj tylko równoległe powtórki psa, krzywe dostawienia ignoruj.

4 etap: wprowadzenie ruchu w przód

Stań naprzeciwko psa bez smakołyków w dłoni. Wypowiedz komendę „równaj”, po czym naprowadź psa na przyjęcie pozycji gestem; kiedy znajdzie się przy Twojej nodze, połóż lewą dłoń na lewym biodrze (UWAGA! Trzymaj dłoń jak najbliżej ciała, nie nad nosem psa – dzięki temu wyeliminujesz skakanie na Ciebie), zacznij podtrzymywać uwagę psa pochwałami słownymi i rusz do przodu; po kilku krokach wydaj komendę zwalniającą („koniec”) i dorzuć nagrodę do lewej ręki. UWAGA! W tym zadaniu bardzo istotne jest miejsce wydania nagrody – smakołyk powinien pojawiać się tam, gdzie chcesz aby pies trzymał się Twojej nogi; nagradzanie za bardzo z przodu spowoduje wyprzedzenie psa, a za bardzo z tyłu – ociąganie się. Z każdą powtórką staraj się dodawać coraz większą liczbę kroków, ale na tym etapie trenuj wyłącznie ruch do przodu po prostej.

5 etap: praca nad ciasnymi zakrętami

Wyznacz sobie tor ruchu za pomocą dwóch pachołków (/butelek z wodą/kamieni/drzew itp.), aby trenować jak najciaśniejsze zakręty. Rozpocznij chodzenie przy nodze z psem ósemką wokół nich. Na zakrętach pomagaj sobie za pomocą trzech elementów: manipulacją tempem – przyspieszaj na zakrętach w lewo, zwalniaj na zakrętach w prawo; sygnałem neutralnym – „cmok” przed wykonaniem zakrętu w celu zwiększenia uwagi psa; opuszczeniem lewej dłoni z biodra na udo – aby wyraźniej zaznaczyć psu zmianę kierunku ruchu. Zwalniaj psa w różnych miejscach na „ósemce”. Z każdą powtórką staraj się minimalizować użycie pomocy, starając się utrzymać psa w pozycji samymi pochwałami.